Międzygórze, mimo, że samo w sobie jest malowniczym miasteczkiem wartym zobaczenia, to jednak wyjątkowy kurort także z wielu innych względów, który powinien odwiedzić każdy, kto przyjeżdża na Ziemię Kłodzką. Na obrzeżach miejscowości dają się zauważyć typowe chaty sudeckie, reprezentujące charakterystyczne dla regionu budownictwo. Zbliżając się do centrum miejscowości, oczom przyjezdnych ukazują się zaskakujące widoki... większość turystów, odwiedzających Międzygórze często staje przed zagadką, gdzie właściwie się znaleźli? Bo prawie wszystko, oprócz GPS, wskazuje, że być może jest to jedna z alpejskich wiosek(?) A stoi za tym niebanalna historia miejsca, jego mikroklimat i przepiękna przyroda...

"Tyrolska" architektura

Wybierając do Międzygórza, należy wiedzieć, że przed II wojną światową miejscowość była jednym z bardziej ekskluzywnych letnisk. Śladami dawnej świetności są budynki sanatoriów, gdzie w większości leczono choroby płuc. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. popularny. „Gigant”, dobrze obrazujący ówczesny poziom kurortu, jakim było Międzygórze. "Gigant" ze względu na swój rozmiar był największym drewnianym budynkiem uzdrowiskowym w kraju. Posiadał 50 pokoi, halę spacerową, stawy hodowlane (pstrągi) i doskonałą kuchnię. Ośrodek funkcjonuje do dzisiaj, tak jak pozostałe sanatoria, które stanowią połowę (jak nie więcej...) wszystkich budowli Międzygórza.

"Tyrolskie" wille w Międzygórzu powstały dzięki księżnej Mariannie Orańskiej. To ona zapoczątkowała tutaj turystykę, dostrzegając niezwykłe walory tego miejsca, inwestując w rozwój ówczesnej wsi. Zainicjowała budowę wielu obiektów, które dzisiaj można bez wahania uznać za perły Sudetów. Domy z charakterystycznymi balkonami otaczającymi całe piętra i bogato zdobioną stolarką, osadzone wzdłuż wijącego się potoku Wilczki, sprawiają, że czujemy się jak byśmy byli w jednej z sielankowych miejscowości w Alpach.

Ten atut - historyczny układ przestrzenny Międzygórza - noszący cechy XVI-wiecznej wsi górskiej i XIX-wiecznego kurortu, wraz z założeniami parków zdrojowych, tras spacerowych, małej architektury, jak i pozostala zabudowa uzdrowiskowa, a także XIX-wieczna zabudowa wiejska, o cechach sudeckiej architektury regionalnej, wymagają szczególnej uwagi i dbałości, aby to piekno nie przeminęlo. Inaczej miedzygorze - przestanie byc Miedzygorzem.

 

 

Masz pytania? Dzwoń:

+ 48 661 243 669

Liczy się szybki kontakt!

POKOJE GOŚCINNE "CZARODZIEJKA"

Krzysztof i Joanna Samek

 

ul. Śnieżna 12

57-514 Międzygórze

Kotlina kłodzka

 

tel. +48 74 81 35 264 

tel. +48 661 243 669

e-mail: czarodziejka-ta@o2.pl

"Czarodziejka" z Międzygórza...

...oferuje swoim Gościom:

  • idealna bazę na "wypady" w góry
  • przyjemne noclegi w super cenach
  • dużą kuchnię i jadalnię...
  • bezpieczne miejsce na grilla, ognisko
  • plac zabaw dla dzieci 
  • duży parking z wygodnym podjazdem

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Jesteśmy w centrum Kotliny!